קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

אפתח בנימה אישית: בילדותי, היום שנקרא "יום האם" היה יום מיוחד שאנחנו כילדים התרגשנו ליצור משהו או לקנות משהו מיוחד לאימא היקרה. אמא שטורחת ועומלת רבות לספק לנו את כל צרכינו, שעושה הכל באהבה ודאגה רבה. כילדים אנחנו מקבלים את הנתינה כמובן מאליו ויום האם זה היה יום שניתנה לנו ההזדמנות לתת מליבנו משהו לדמות שגידלה אותנו, נתנה לנו באהבה ללא תנאי וחשבה עלינו לפעמים יותר מאשר על עצמה.

יש בי געגוע לחנויות שמוציאות החוצה מחלון הראווה מתנות דביקות עם פרחים ולבבות לאימא, ליום האם. לראות את הילדים מביאים לאימא שוקולד (אפשר מחרובים...) בצורת לב, זה תמיד מעלה חיוך. מצד שני, יש מסר חשוב בהפיכת היום הזה ליום המשפחה. אפשר אולי לקרוא לזה "יום איחוד המשפחה".
עדיין, גם היום, אפילו שהאבות מעורבים הרבה יותר בגידול וטיפול בילדים, יש משהו בדמות האם שאין לו תחליף. גם היום, בשנת 2010 (לזקנים שבנינו, המספר הזה נראה כמו מספר מדע בדיוני), האמהות הן אלה שמלוות את הילדים בהתאקלמות בגן, בבתי הספר והחוגים, בחינוך וכן, גם בטיפול. האמהות היקרות שמגיעות לכאן, לקליניקה, מחפשות את הדרכים להעניק לזאטוטים, רפואה נכונה, טיפול נכון ומעמיק בבעיות שונות, קלות כמורכבות. בזכות ההתעקשות הזו להעניק טיפול נכון ולא להיכנע למחלות, או רק לתרופות (כמובן –בצורה אחראית) יש לדור ההמשך הזדמנות להיות בריאים יותר.

אם כבר התחלתי בנימה אישית, בילדותי סבלתי רבות מדלקות גרון חוזרות. בתקופות רבות שכבתי בבית חולה, לומד לבלוע אנטיביוטיקה ורודה (כן, רפאפן למי שמכיר) בכמויות גדולות. בגיל 10 בערך, אחרי מחזורים רבים של דלקות גרון ואנטיביוטיקה, אמא שלי החליטה לגשת לרופאה ולבקש ממנה שתחשוב על טיפול מונע. זה הרי לא פתרון לתת אנטיביוטיקה כל פעם שאני חולה. ובכן, אמרה הרופאה, יש לי טיפול מונע מצוין לילד- ניתן לו אנטיביוטיקה למשך 6 חודשים ברציפות! כמובן שאין לי טענות לרופאה המסורה מאוד ובוודאי לא לאמי היקרה. בתקופה הרחוקה ההיא (קצת אחרי שבן גוריון עזב לשדה בוקר), לא הכירו רפואה מונעת או רפואה סינית בישראל.

בכל תשאול שאנחנו מבצעים ברפואה סינית, הן לילדים ולהורים המלווים והן למבוגרים, אנחנו מנסים לתהות אחר הגורמים הפנימיים והחיצוניים למחלות. הגורמים המוכרים למחלות הם גורמים תורשתיים, מולדים, סביבתיים, תזונה וכן גורמים רגשיים. לילדים רבים יש נטייה להביע את התסכולים והרגשות המצטברים, במחלות. לעיתים זו הדרך הלא מודעת להישאר קרוב לאימא (או לאבא), לעיתים זה החלשות של המערכות בעקבות פחדים, כעסים, עצב, תסכול וכו'.
מצד אחד אל לנו להיתפס בצורה טוטאלית למחשבה שכל המחלות נובעות מבעיות נפשיות, אך מאידך, אנחנו צריכים להקשיב לכרוניקה של המחלות ולהקשיב לקשר בין מחלות למצבים הנפשיים שלנו ושל ילדינו.
לא תמיד אנחנו מודעים עד הסוף לצמתים שבהם ילדינו נמצאים. ילדינו מכילים גם את הצמתים שלנו (עברנו מקום עבודה, נפרדנו מחבר, אדם יקר הלך לעולמו, קשיים עם בני הזוג, בעסק וכו') וכמובן את הצמתים שלהם – גן חדש, מטפלת חדשה, הפסקת הנקה, גמילה, נולד/ה אח/אחות, מעבר לסביבה חדשה וכו'. לעיתים שווה להישאר עם הילד בבית, או לצאת לטיול לא שגרתי באמצע השבוע או אפילו לשבת ולשחק איתם בבית ולחזק את הקשר איתם, לתת להם לעכל את השינויים, להביע את הרגשות שלהם ולא להמשיך כרגיל. במקרים רבים אנחנו צריכים לשים לב למטענים שלנו ולקשיים שלנו וכמובן לקשיים של הילדים.

ברפואה הסינית אנחנו דואגים לשפר את מצב מערכת ה"כבד" שתפקידו לווסת את הרעלים שנכנסים לגוף, כמו גם את הרגשות. אנו מחזקים את ה"לב" שהוא האיבר האחראי על הנפש של האדם ומחזקים את העמידות הגופנית והנפשית. אחד האיברים המיוחדים והסמליים ברפואה הסינית הנו "מעטפת הלב", זמן השיא שלו ביממה הוא בשעה 19:00-21:00 בערב. זה הזמן שבו אנחנו מתכנסים ומתאחדים, אוכלים ארוחת ערב, רוחצים את הילדים ומשכיבים לישון עם סיפור או שיר ערש. אחד הרגעים הנעימים ביותר במשך היום הוא הרגע שבו הילדים נרגעים ונרדמים וההורים יכולים להביט בנחת ובאהבה על היצורים הנפלאים הללו שהבאנו לעולם. יום המשפחה.

מסרים, הנחיות וטיפים:
1. יום המשפחה תמיד חל בזמן התחלת האביב (נכון שאנחנו מרגישים חורפיים בימים אלה, אבל האביב בפתח) . זה זמן מצוין לצאת לטבע, לטייל, להכיר קצת צמחים ולהשתמש בהם לחליטה או למאכל. למי שאינו מכיר את הסרפד, זה זמן נפלא לקטוף אותו (עם כפפות), לשטוף ולעשות חליטה או משרה. בחליטה, הסרפד משתן מצוין אך בהשריה או בישול קל, או בתוספת לפשטידות ומרקים -משפר את מאזן הברזל בגוף ומחזק את הדם.

2. מומלץ לחזק את הקשר המשפחתי עם משחק לכל המשפחה (אפשר אפילו לקחת דף גדול ולצייר ביחד) או עם עיסוי בשרשרת (כל אחד צריך לומר מה העוצמה של העיסוי שמתאימה לו), או להעלות הצגה יחד בבימוי הילדים או כל יוזמה אחרת של הילדים להפעלה משפחתית.

3. אפשר לתת לילדים להכין משהו להורים, או ללכת עם אמא לקנות משהו לאבא ועם אבא לקנות משהו לאימא.

4. לקראת יום המשפחה זה זמן מצוין לשבת ולכתוב את הדברים החשובים עבורנו במשפחה. אם אלה ארוחות משפחתיות, טיולים, לימוד משותף, שיתוף במשימות הבית או כל דבר אחר. מומלץ כמובן לשתף את הילדים.

5. בריאות: זה לא טריוויאלי. כדאי להשקיע מחשבה על הדברים שיעזרו לנו לשמור על הבריאות שלנו. הילדים יודעים מצוין בדיוק כמונו מה נכון לבריאות ומה פחות. אנחנו צריכים להיות שותפים למשימה ופחות ה"מחנכים". לפעמים המסרים באים מהילדים שלומדים בבית הספר על חומרים משמרים מזיקים ועל הנזק בעודף סוכרים וג'אנק פוד.

בברכת יום משפחה שמח ובריא

אמיר משאל Dip.Ac
ממייסדי מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה.
מטפל ברפואה סינית עתיקה
במבוגרים וילדים.

 

 

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים