קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מאת: אמיר משאל

בשיחה הראשונה שלי עם ההורים המעוניינים לעזור לילד עם נוזלים באוזניים, או מערכת חיסונית חלשה, או אסטמה כרונית או כל בעיה אחרת, עולה השאלה- האם זה יכאב? מה נעשה אם הוא יתנגד?  טיפול בדיקור לילדים נראה טבעי ונכון להורים שראו את התוצאות הטובות והיעילות הרבה, אך להורים שזהו המפגש הראשוני עם הנושא, זה מעלה חששות רבים ואפילו פחדים.

אני תמיד מסביר שדיקור לא ממש כואב, אולי קצת כמו עקיצה קטנה. בכל מקרה, הדבר שאני מבקש מההורה, זה להסביר לילד, בכל גיל דרך אגב, על כך שיקבל דיקור. ההכנה המקדימה היא מפתח חשוב לתהליך הטיפול. חשוב מאוד שהילד שמגיע לטיפול יהיה שותף לתהליך. כבר קרו מקרים שבהם הבנתי שאני הולך להיות "מבשר הבשורה" לילד ואז פשוט דחינו את הדיקור.

המפגש הראשוני שלי עם הילד, מלווה באופן טבעי בחשדנות מסוימת מצדו. בטיפול בגילאי שנה עד שנתיים, עלי להיות מהיר מאוד, לבדוק את הדופק ולאבחן במהירות. ילדים בגילאים הללו, לא ממש אוהבים שאוחזים להם ביד ובוודאי שלא לאורך זמן. ברגעים ה"קריטיים", אני מנסה להסב את תשומת ליבם עם בועות סבון, או סרטון קצר במחשב הניד וכו'. אחד הדברים שלמדתי עם השנים זה לעשות כמה צורות מבלונים מאורכים שתמיד מרתק את הילד שמגיע לטיפול. מאחר והדיקור נמשך דקה או שתיים ולעיתים אף פחות מזה, החוויה לרוב אינה קשה לילד. בסוף הטיפול אני מציע לילד פרס, או הפתעה שמהווה איזשהו בסיס המשכי לקשר. במקרים רבים, אפילו אין צורך, הקשר נוצר והילד ישמח להגיע שוב לפגוש אותי. אז נתינת ההפתעה היא בעיקר עבורי. זה משמח לראות ילד שמתלהב ממחזיק מפתחות, עיפרון עם מחק בצורת חיפושית או אפילו בלון.

ילדים בגילאי שנתיים עד שלוש, כבר הרבה יותר מבינים ושם נדרשים הסברים קצת יותר אינטליגנטים. לעיתים הילד נרתם למאמץ ומסכים לדיקור בלי בעיה. אני באמת משתדל שלא יכאב ואם יש כאב קל, אנחנו "עושים פ ו ו ו וּ" על הנקודה. לעיתים זה באמת קצת כואב לכמה שניות ואני מעודד אותם לשחרר את הבכי, מרגיע אותם שמייד זה יעבור ואח"כ הם יקבלו פרס.
אבל אני מודע לכך שלא תמיד פשוט להגיע אל הילד בן השלוש או אפילו הארבע. מאוד קשה לומר לילד- "אתה הולך לקבל דיקור וזה יעזור לך". מעטים משתכנעים ובדיוק כמונו המבוגרים, בלי "הוכחות בשטח" או מחקר מוצלח שהתפרסם בעיתון, לא ישר מאמינים ל'שיטה הכואבת הזו'.
אבל סיפור טוב, ובעיקר אם הוא אמיתי, תמיד עובד. אחד הסיפורים שאני הכי אוהב לספר זה על החתלתול "פלא" שקיבל דיקור. הילדים מרותקים לסיפור ומלאים הזדהות, אמפטיה וסקרנות. הסיפור מלווה בתמונות.

פלא החתלתול בן ה3 שבועות הגיע לקליניקה לאחר שקיבל מכה ממשהו כבד שנפל עליו. פלא לא יכול היה ללכת ולקפץ כמו אחיו החתלתולים והוטרינר, רופא לחיות מחמד, שלח אותו לקבל דיקור.

 
ליטפתי את פלא החתלתול ושמתי לו בעדינות 5 מחטים. 2 מחטים בעורף ו-2 מחטים בגב.
 

                         
כאן מגיע החלק שאני מבקש מהילדים לנחש איפה שמתי לו עוד מחט, ורומז- זה במקום מצחיק.
"באף..."- לא! "באוזן..."- לא! "בזנב"-....כן! ולבסוף אני מראה להם את התמונה שהחתול קיבל נקודה מתחת לזנב...ממש בטוסיק.
 

וכמובן, כאן מגיע החלק המעניין והמרנין ביותר, שבו פלא החתלתול התחיל ללכת ואפילו לשחק עם אחיו החתלתולים, 5 ימים אחרי הטיפול.
 
 
 
 
 
 על פי רוב, במהלך הסיפור, הילדים כבר נענים לטיפול, המתח סביב הרעיון של הדיקור משתחרר כמעט לחלוטין והדיקור עובר בהצלחה.  מה שמעניין הוא שלעיתים קרובות הילדים מבקשים לשמוע את הסיפור שוב ולראות את התמונות או אפילו את סרט הוידאו הקצר שמראה את התחלת הריפוי של פלא החתלתול.
מותר לציין, שגם המתח הקל של ההורים נעלם כשהם רואים ומרגישים שהילדים משוחררים ואינם מפוחדים.
רק בריאות!

אמיר משאל
 

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים