קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

 

מאת: ענת צחר

כדי להבין את משמעותם של חמשת האלמנטים, המייצגים את חמשת החוקים הבסיסיים בטבע, נלך צעד לאחור ונתבונן במשמעותה של יצירה.
בתחילה, מגיע הרעיון, עדיין בגדר מחשבה, שאינה קיימת או מוגדרת. בפילוסופיה הסינית רעיון זה נקרא "דאו" והוא מייצג את עקרון הפעולה ממנו נובע קיומם של כל הדברים. בגוף האישה האיבר הדומה ביותר למושג זה הוא הרחם, הנחשב לאיבר מיוחד, ללא תפקוד מסוים כשלעצמו. חלל ריק שבו תתקיים היצירה - העובר.

כדי שיתממש הרעיון ויהפוך מדבר שעדיין אין לו ביטוי פיזי לדבר מוחשי וקיים, אנו זקוקים לשני הכוחות בטבע שיחברו וייצרו את החיים. בפילוסופיה הסינית נקראים הכוחות הללו יין ויאנג והם
מנוגדים אך משלימים ומצויים בכל הדברים ביקום.
ליין והיאנג משמעויות רבות ורחבות. במשמעותם הפשוטה, יאנג פירושו "הצד המואר של ההר" והוא מתקשר ליום ולפעילויות אקטיביות, לעומתו היין פירושו "הצד המוצל של ההר" והוא מתקשר ללילה ולרגיעה.
היין חסר תנועה ושקט (הביצית העומדת במקומה ומחכה), בעוד היאנג פעיל ורועש (הזרע, שלא נח מרגע הפליטה עד שמוצא את מבוקשו). היאנג היא האנרגיה, הכוח החי, הגלום בגבר, בעוד היין הוא החומר, היסוד, האם הנותנת ביטוי לכל הגלום. פילוסופים סינים קדומים טענו שבכל חיבור של יין ויאנג מתרחש תהליך כלשהו. דוגמאות לחיבורים של יין ויאנג בטבע, ממנו שאובה הפילוסופיה הסינית, הם למשל: שילוב האור בשמים והמצע באדמה, המובילים ליצירת צמח, תופעות פיזיקליות כגון לחץ ברומטרי נמוך בשילוב לחץ ברומטרי גבוה המביאים ליצירת רוח וכמובן גבר (יאנג) ואישה (יין) המקיימים יחסי מין ויוצרים תינוק.

הפילוסופים הגיעו למסקנה שחייב להיות כוח המניע את התהליך. לכוח זה ניתן השם "צ'י".
הצ'י הוא האנרגיה ממנה מורכב כל דבר ובין השאר החיים.
הצ'י הוא זה שמאפשר לילד להתממש ולהיוולד. הוא זה שהפך את הרעיון למציאות.

בטבע, לובש הצ'י צורות ואיכויות שונות (כמו ארבע העונות). אנרגיות בסיסיות אלו מהוות את עקרונות היסוד של כל התהליכים ביקום ומסבירות את תנועת החיים על ידי מערכת יחסים בין חמישה כוחות יסודיים: מים, עץ, אש, אדמה ומתכת.
אלו נקראים חמשת האלמנטים או חמשת היסודות.

כמו בטבע, כך גם האדם נולד עם כל חמשת האלמנטים טבועים בו ובכל אדם קיים אלמנט אחד שהוא העיקרי והוא מאפיין ומבדיל אותו מאנשים אחרים. התיאוריה של חמשת האלמנטים אומרת כי האלמנט העיקרי איתו נולד האדם איננו נתון לבחירה והוא מכתיב את התנהגותו, רצונותיו הבסיסיים, אופן הדיבור שלו וכו'. כאשר אותו אלמנט יהיה מאוזן בחיינו נוכל לחוות אותם במלוא הפונטציאל.


חמשת האלמנטים בהריון

אלמנט המים
התכונה המאפיינת את המים היא סתגלתנות ויכולת שינוי צורה. תכונה זו תתמוך באישה בקבלת השינוי הפיזי שהיא עוברת בהריון. יחד עם זאת, אם היא לא תשים לעצמה גבולות (למשל בתזונה מאוזנת), המים יציפו אותה.
המים דואליים - מצבם משתנה משקט לרועש בן רגע. לכן, האישה ההריונית יכולה להיות שקטה ושלווה לרגע אחד וברגע השני סוערת ורגשנית.
לאנשים המאופיינים על ידי אלמנט המים יש יכולת העמקה והבנה של דברים. בהריון הדבר יבוא לידי ביטוי בצורך להבין עד הסוף כל דבר הקשור בהריון ובלידה, אך זה יעשה בשקט, על ידי שעות של שיטוט באינטרט או קריאת ספרים בנושא.
למים כוח רצון ואמביציה ולכן דווקא בתקופת ההריון נוכל לראות עשייה והתמדה. גם פה אם האישה לא תשים את הגבול היא תמצא את עצמה מותשת ועייפה.
יכולת התבוננות ושקיפות המאפיינים את המים יתנו לאישה את האפשרות להתחבר לעובר שנמצא בתוכה. מה גם שגופה כרגע מלא במים והיא, יותר מאחרות, אוהבת תחושה זו.
אנשים שיסוד המים מאפיין אותם לא עושים עניין מהבעיות שלהם, הם 'מחליקים' אותן כמו מים וגם אם ישנה בעיה הם יציינו אותה ומיד יוסיפו: "אבל חוץ מזה הכל באמת בסדר."
פחד הוא אחת ההתבטאויות של אלמנט המים ובהריון הוא יכול להתעצם ולהשתלט. לכן, כדאי לשים דגש על הדרכים לניתוב האנרגיה מחרדה לעשייה ועל מתן מענה וכלים פרקטיים לכל מצב.

אלמנט העץ
המאפיין העיקרי של העץ הוא צמיחה, פריצה, התחלה חדשה. מתוך ההתעברות המיוחסת לאלמנט המים, שנחשב לייני, ישנו כוח יאנגי שפורץ ומתחיל חיים חדשים ומכאן האפיון העיקרי של אלמנט העץ: לבלוב, צמיחה, יצירה, דינאמיות, אנרגיית נעורים - כל אלה מאפיינים את האישה ההריונית של אלמנט העץ. תראו אותה מתרוצצת, פורחת ואנרגטית.
שורשיו העמוקים של העץ מעניקים לו ביטחון לצמוח מעלה. כך גם בהריון, אם ההריון יתחיל עם בסיס טוב וחזק אלמנט העץ יקנה לאשה בטחון בעצמה ובגופה. זהו סוג הנשים שלרוב לא יעשו קורסי הכנה ללידה כי הן יודעת ש"יהיה בסדר".
עץ לא מאוזן אינו אוהב שינויים, ובהריון שינויים ואי וודאות יכולים להופיע בכל רגע. שינוי מביא איתו חוסר אונים ואי יכולת להוציא לפועל את מה שתוכנן, מה שעלול להוביל לכעס - רגש שמאפיין מאוד את אלמנט העץ, בעיקר בהריון.
הגמישות המאפיינת גם היא את העץ, כמו הבמבוק שמתכופף ברוח ולא נשבר, יכולה לשמש כלי נהדר לבניית הגוף לקראת הלידה: מתיחות יום יומיות ,יוגה או פילאטיס יתמכו באלמנט העץ.

אלמנט האש
האש מסמלת את שיא הפוטנציאל היאנגי: התלהבות, שגשוג, אהבה וצחוק. האישה ההריונית של אלמנט האש היא קופצנית, אנרגטית ואופטימית. אם לא תשמור על עצמה במהלך ההריון ותדע למתן תכונות אלה, היא עלולה להגיע ללידה עייפה וחסרת כוחות.
האש נותנת יכולת מדהימה לתקשר עם אנשים ולכן נראה את ההריונית שואלת שאלות את כל מי שסביבה: בתור לרופא, בפורומים באינטרנט ואפילו את האישה שיושבת לידה באוטובוס.
תנועת האש היא כלפי מעלה, לכיוון השמים. היא מאפשרת יכולת אינטואטיבית מדהימה, שתשמש בהריון כדי להבין ולהגדיר במדויק את צרכיה. אם תדע להתחבר לאינטוציה זו, תוכל להשתמש בה בחוכמה במהלך הלידה עצמה.
בני נוער מאופיינים כאלמנט האש - גופם משתנה והם עוברים תהליך מואץ של התפתחות פיזית ונפשית. כך גם האישה בהריון. אלמנט האש ייתן לה את התחושה שהיא שוב נערה, אך אם היא לא תשמור על עצמה, ההורמונים ישתוללו יותר מדי ונוכל לראות שינויים קיצוניים במצב הרוח.

אלמנט האדמה
לפי תיאוריית חמשת האלמנטים האדמה היא היסוד המאפשר לדברים בטבע ובאדם להשתנות. כאשר יסוד זה מאוזן ישנה יציבות, המאפשרת שינויים ולכן מייצגת תנועה.
האישה ההריונות של אלמנט האדמה אוהבת תנועה, אבל לא תנועה קופצנית, נראה אותה שוחה, רוקדת או מתרגלת יוגה.
מהות האדמה היא רכות ומכוח הרכות נובעת יכולת קבלה וספיגה, לכן היא צורכת ואוהבת מגע בהריון, היא זו שתסתובב עם ידיים על הבטן 9 חודשים, תלטף ותפנק את עצמה. בנוסף דורשת המון תשומת לב: בן זוגה יצטרך לעבוד קשה בזמן ההריון - מסאז בכפות רגליים, מתנות וכוס תה בסוף היום.
אמא אדמה - נעשית אמא מרגע ההתעברות, יכולת מדהימה לתקשר עם העובר מהרגע הראשון. היא תמציא לו שם חיבה, תדבר איתו, תשמיע לו מוזיקה וגם תשיר לו שירים.
הרגש שמשתלט על האדמה הוא דאגה יום-יומית, שלעתים תביא את האישה למצב של "פולנייה" או נודניקית. בריחה מהדאגות הללו תמצאה את ביטויה פעמים רבות בבריחה לאוכל ולזללנות.

אלמנט המתכת
המתכת יוצרת גבולות וסדר, בהריון דבר זה יתבטא בעיקר בצורך לשלוט במצב. האישה ההריונית המאופיינת על ידי המתכת היא עצמאית ובעלת יכולת ניתוח גבוהה, מהלך ההריון אצלה מתוייק ומסודר.
אלמנט המתכת מיוחס לעונת הסתיו - זהו הזמן לסלק את הדברים הלא נחוצים ולאחסן רק את אותם דברים הנחוצים לחורף. דבר זה יקנה לאישה יכולת סינון אינפורמציה, היא תבקש מהאנשים סביבה לספר או לשתף אותה רק בדברים חיוביים ותדע לא להיתפס ל"סיפורי הזוועות".
המתכת אוהבת נקיון, מה שיבוא לידי ביטוי במראה האישה, שלא תזניח את עצמה בהריון ותדאג תמיד להראות טוב. גם בלידה עצמה זה יהיה חשוב לה ולכן כדאי לצייד אותה בהרבה מגבונים לחים ולדאוג שתרגיש נקייה.
היא עלולה להראות מרוחקת ולא מחוברת להריון אבל למעשה היא זקוקה להרבה אהבה ותמיכה, בעיקר על ידי מילים טובות ועידוד.
הקושי לסמוך על אנשים אחרים ולא רק עצמה יכול להקשות בעת הלידה, לכן חשוב שתהייה מוקפת באנשים בודדים שמכירים אותה ויכולים ליצור עבורה את תחושת הבטחון לה היא זקוקה.

לסיכום:
במהלך השנים בהן אני עובדת כמטפלת ברפואה סינית וכמלווה נשים בהריו, נוכחתי לראות כי בזמן ההריון ישנו לרוב אלמנט אחד, המתעצם ובא לידי ביטוי במלואו.
חשוב לשמור על האלמנט העיקרי באיזון.
כמטפלת, ידע זה מעניק לי אפשרויות חדשות רבות להבנת המצב בו נמצאת המטופלת שלי ולפתור מצבים שונים - רבים מהם פיזיים וחלקם נפשיים - בעזרת הכלים שיש ברשותי: דיקור, טיפול במגע, לימוד של תנוחת הרפייה מסויימת או תרגיל בתנועה ולפעמים פשוט שיחה, כדי להחזיר אותה לאיזון.

אני מזמינה אתכן לחקור ולהבין קצת יותר על עצמכן.

 הרצאה בנושא תתקיים ביום שלישי 7.7.09 בשעה 18:30

כניסה: חינם למטופלי מרכז אלה. לאורחים: 40 ש"ח 
מספר המקומות מוגבל. בהרשמה מראש בלבד.


 

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים