קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        


(תחילת פברואר - תחילת מאי)

מאת: אסף פאיט

אם נתבונן על התהליכים בטבע במהלך השנה, נוכל לראות כי כל תקופה מתאפיינת בתנועה של הטבע בכיוון מסויים.
תקופת האביב הפוקדת אותנו עתה, היא תקופה של התחדשות, נביטה וצמיחה. זוהי תקופה בה עולים הדברים מעלה בעוצמה, יוצאים החוצה ונגלים לעין מעל האדמה. כך גם חג הפסח החל במועד זה ומבטא תקופה חדשה בחייו של העם היהודי.

האביב הוא זמן לחידוש הצמיחה בטבע ובאדם – ועל כן הוא קשור ברפואה הסינית לאלמנט העץ. יסוד זה מתאר כוח של פריצה וגדילה, לצד יכולת התחדשות ולבלוב ומהותו העיקרית היא תנועה למעלה והחוצה, כפי שניתן לראות בטבע בתקופה זו.

אחד האיברים המקושרים ע"פ הרפואה הסינית ליסוד העץ  הוא הכבד. הכבד נחשב ברפואה המערבית לבית החרושת של הדם וקשור גם לניקוי ולחידוש הדם. תפקוד זה של הכבד משקף באופן יפה את תכונת ההתחדשות של יסוד העץ.

האביב הוא הזמן להוציא לפועל תוכניות ולהשתמש במאגרי הכח וברעיונות אשר נצברו בחורף, זמן טוב להתחיל בשינוי וברענון. באביב יש חשיבות רבה לפעילות גופנית, לשהייה בטבע ולאכילת מזון המאפשר את ניקוי הכבד אשר לפי הרפואה הסינית מתעורר לפעילות בעונה זו.

בעונה זו צמחי הבר של ישראל מביאים גוון ירוק אל השדות. השימוש בצמחי בר בבישול הביתי מביאים לצלחתנו איכות פראית והכי אורגנית שיש. השימוש בצמחים אלו עולה בקנה אחד עם התזונה הסינית - הם בדיוק בעונה, טריים ורעננים ועוזרים לגוף להתמודד עם אותם מצבים שכיחים באביב (חסימה באנרגיית הכבד, אלרגיות, חסימות של ליחה וכד'). צמחים זמינים וידועים הם הסרפד, גרגר הנחלים והחוביזה, אותם ניתן להוסיף לסלטים, למרקים ולתבשילי דגנים וירקות.

כאשר הרגלי החיים והתפריט נמצאים בהרמוניה עם התנועה של האביב, לרוב תקופה זו תעבור ללא הפרעות. אולם, אי הבנה של השינויים הנדרשים בעונה זו, היצמדות לתזונה העשירה, המחממת, הכבדה ולחוסר התנועה של תקופת החורף יגרום לפער בין השינוי המתרחש בטבע למצבו הפנימי של האדם. דבר זה עלול ליצור חוסר איזון באנרגיית הכבד והאדם יחווה סימפטומים המערבים רקמות שישלהן קשר לתנועה, לניקוי, להתחדשות ולצמיחה. לכן, נפוץ לראות באביב סימפטומים של אלרגיות, פריחות, דמע רב וגרד בעיניים (העיניים ע"פ הרפואה הסינית הינן הביטוי החיצוני של הכבד) ליחה, דלקות גרון, מתיחת שרירים, והתקפי כעס בלתי מרוסן. 

לפיכך, רצוי ומומלץ לסייע לגוף להפיק את המירב מעונה זו ולנצל את אנרגיית ההתחדשות והצמיחה הטמונה בה.

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים